The KOM Financial Advice start lists have now been posted, with a sell out field across all grades. Please note that we will NOT be accepting on the day entries. If you turn up on the day and try and enter, we will simply give you a volunteer role to help out. Start lists are outlined within. Good luck to all riders who are vying to take the lead in the GC after the first round.

It is looking like an epic Donkey Kong battle in all grades and particularly the Masters 40+ Grade which with a course distance of close to 96 kilometres, is tougher and with a deeper field than the recent Nationals event.

Last race A Grade victor Antoine Gizardin of Nero KOM Racing has returned to defend his title, will he be given the freedom of an escape this time round?

In form Sydney Uni Staminade riders Georgia Whitehouse and Gina Ricardo will be looking to collect the envelope in their B Grade races.

The D Grade race has a number of first timers for this one lap event and the riders in this grade are reminded that this is a development grade and the group is to work together until the turn around point at the Northern end.

* If you have a star next to your name – please check that you have a current CA RACE licence. If not, please purchase a One Day or 3 Day Race licence via Cycling Australia. If you do not have a race licence, you not only void insurance for yourself but the WHOLE event.

Section First Name Last Name Club Licence Number
A Elite 7:00am Chris Barlin Park Bikes 152480
A Elite 7:00am Jack Bennett Rauland 125067
A Elite 7:00am Mathieu Bremaud RBCC 221589
A Elite 7:00am Daniel Brickell Sutherland 123100
A Elite 7:00am Michael Britton Rapha 246313
A Elite 7:00am Robert Car Rauland 222662
A Elite 7:00am Tearloch Carr Rauland 209891
A Elite 7:00am Youngkyu Chang St George CC 232209
A Elite 7:00am Luke Cruickshank Rauland 1458050
A Elite 7:00am Matthew de Vroet Van D’am Racing 223478
A Elite 7:00am Ben Decreuse MWCC 226305
A Elite 7:00am Paul Edelstein Sydney 194458
A Elite 7:00am Shaun Falzarano Rauland 281716
A Elite 7:00am Antoine Gizardin Nero KOM 171142
A Elite 7:00am Beau Heath Nero KOM 224148
A Elite 7:00am Greg Johnson NSCC 218798
A Elite 7:00am Yves Luetolf VC Sursee-CreaBeton 126’235
A Elite 7:00am Will Mcclennon Coffs Harbour 216216
A Elite 7:00am James McDulling Park Bikes 240626
A Elite 7:00am Sebastian Meyer Nero KOM 223029
A Elite 7:00am Christopher Miller Nero KOM 123455
A Elite 7:00am Harrison Morgan Trek Factory Racing 100731
A Elite 7:00am Adam Nelson ADF Cycling 167390
A Elite 7:00am Daniel Newman MTOSS Racing 200645
A Elite 7:00am Angus Pearson NSCC Dog Squad 239624
A Elite 7:00am Jake Potgieter Peloton Sports 195677
A Elite 7:00am Rob Redpath One Man and his Dog 224672
A Elite 7:00am Jack Renshaw Faces of Jack 224877
A Elite 7:00am Jonathan Skinner Cheeky Racing 214361
A Elite 7:00am Conor Tarlington Happy Wheels RT 198387
A Elite 7:00am Simon Thomson Nero KOM 232504
A Elite 7:00am Scott Trayhurn Rauland 158547
A Elite 7:00am Dave Treacy RBCC 244929
A Elite 7:00am Mitchell Wales Cheeky Racing 232452
A Elite 7:00am Angus Wilson Nero KOM 227763
A Masters 40+ 6.45am Mark Adamian MWCC 241425
A Masters 40+ 6.45am Richard Bjorkmann Bicisport 196173
A Masters 40+ 6.45am Geraldine Blomfield-Brown Waratah 164674
A Masters 40+ 6.45am Douglas Cargen Parklife CC 232275
A Masters 40+ 6.45am Colin Carrigan MWCC 161101
A Masters 40+ 6.45am Tim Clarsen MWCC 243301
A Masters 40+ 6.45am Michael Collings Peloton Sports 165108
A Masters 40+ 6.45am Tim Curry suvelo 203671
A Masters 40+ 6.45am Michael Ferguson MWCC 238555
A Masters 40+ 6.45am Mike Foster Bicisport 104758
A Masters 40+ 6.45am Brent Goddard Harlequin 214239
A Masters 40+ 6.45am Campbell Hanson MWCC 219911
A Masters 40+ 6.45am David Haynes MWCC 210565
A Masters 40+ 6.45am Tony Holland Harlequin 219343
A Masters 40+ 6.45am Liam Kelly Easts
A Masters 40+ 6.45am John Kippen MWCC 210154
A Masters 40+ 6.45am David Lavery * MWCC 5158
A Masters 40+ 6.45am David Ledger MWCC 208046
A Masters 40+ 6.45am Clinton Leong Peloton Sports 233860
A Masters 40+ 6.45am Will McLaren MWCC 204523
A Masters 40+ 6.45am Peter Mcswiggan Parklife 215753
A Masters 40+ 6.45am Mark O Donnell Sydney 215967
A Masters 40+ 6.45am Dave O’Connell NSCC 219118
A Masters 40+ 6.45am John Peppard Easts 135968
A Masters 40+ 6.45am Giovanni Pilu Bici sport 195903
A Masters 40+ 6.45am William Richards Easts 195061
A Masters 40+ 6.45am Jamie Romanin NSCC 197214
A Masters 40+ 6.45am Nick Sky MWCC 233023
A Masters 40+ 6.45am Justin Slade PLCC 210930
A Masters 40+ 6.45am Allan Smith RBCC 135280
A Masters 40+ 6.45am Adam Socha RBCC 137953
A Masters 40+ 6.45am Andrew Stevenson NSCC 151726
A Masters 40+ 6.45am Philip Taaffe MWCC 232481
A Masters 40+ 6.45am Matt Taylor MWCC 139054
A Masters 40+ 6.45am Chris Taylor MWCC 197666
A Masters 40+ 6.45am Graeme Weatherill Peloton Sports 201761
A Masters 40+ 6.45am Dave Yonge MWCC 215366
B 1 – 3 Laps 7.02am Thomas Fisk SUVelo 239767
B 1 – 3 Laps 7.02am Andrew Logan NSCC 167426
B 1 – 3 Laps 7.02am Matthew Clutterham * SNORC 4888
B 1 – 3 Laps 7.02am Peter Chen RBCC 243028
B 1 – 3 Laps 7.02am Nick Baulderstone NSCC 233874
B 1 – 3 Laps 7.02am Ben Daley MWCC 247083
B 1 – 3 Laps 7.02am Bill Patterson NSCC 232155
B 1 – 3 Laps 7.02am Rodrigo Notaro DHBC 222981
B 1 – 3 Laps 7.02am Alan Bransdon Sydney CC 172854
B 1 – 3 Laps 7.02am Nick Bowd RBCC 203589
B 1 – 3 Laps 7.02am Nicholas Bailly MWCC 203302
B 1 – 3 Laps 7.02am Rhys Hooper SUVelo 243787
B 1 – 3 Laps 7.02am Michael Anderson ESCC 221211
B 1 – 3 Laps 7.02am Gary Davidson NSCC 230587
B 1 – 3 Laps 7.02am Zaid Mohsen NSCC 237111
B 1 – 3 Laps 7.02am Mark Templeton NSCC 220168
B 1 – 3 Laps 7.02am Jason Boon MWCC 243010
B 1 – 3 Laps 7.02am Christopher James 3 race licence
B 1 – 3 Laps 7.02am Francesco Piazzoni MWCC 213257
B 1 – 3 Laps 7.02am Tim Mornane MWCC 230903
B 1 – 3 Laps 7.02am Chris Barker MWCC 219046
B 1 – 3 Laps 7.02am Pedro Gomez RBCC 226955
B 1 – 3 Laps 7.02am Gerald Peterson Cheeky Racing 158343
B 1 – 3 Laps 7.02am Martin Hector MWCC 212186
B 1 – 3 Laps 7.02am Jeff Tam Parramatta 215948
B 1 – 3 Laps 7.02am Kiet Duong LACC 220119
B 1 – 3 Laps 7.02am Andy Yuen Park Life 225668
B 1 – 3 Laps 7.02am Michael Ong NSCC 150806
B 1 – 3 Laps 7.02am Jean-Paul Williams RBCC 232406
B 1 – 3 Laps 7.02am John Pham Bankstown 212288
B 1 – 3 Laps 7.02am Jerry Kalogeropoulos NSCC 168085
B 1 – 3 Laps 7.02am Andre Thorneloe MWCC 208972
B 1 – 3 Laps 7.02am Robert Matthews SUVelo 207909
B 1 – 3 Laps 7.02am Nick Nguyen PLCC 230492
B 1 – 3 Laps 7.02am Phillip Almond Coffs Harbour 205151
B 1 – 3 Laps 7.02am Katie Banerjee Harlequin 244808
B 1 – 3 Laps 7.02am Peter Bradley Manning Valley 237853
B 1 – 3 Laps 7.02am Lachlan Burrows Suvelo 218672
B 1 – 3 Laps 7.02am Patrick Conway Bicisport 172096
B 1 – 3 Laps 7.02am Benjamin Craig MWCC 244315
B 1 – 3 Laps 7.02am Andrew Crawford MWCC 211918
B 1 – 3 Laps 7.02am Jerel David Parklife 236068
B 1 – 3 Laps 7.02am Edward Dockrill MWCC 107544
B 1 – 3 Laps 7.02am Andrew Duggan SUVelo 135322
B 1 – 3 Laps 7.02am Duncan Elliot Coffs Harbour 232960
B 1 – 3 Laps 7.02am Adam Fleming SUVelo 208942
B 1 – 3 Laps 7.02am William Fraser PLCC 221928
B 1 – 3 Laps 7.02am Kurt Hunziker MWCC 218718
B 1 – 3 Laps 7.02am Jaxon Italiano RBCC 217736
B 1 – 3 Laps 7.02am Matthew Kasher Scc 236275
B 1 – 3 Laps 7.02am darragh Larkin Easts 206788
B 1 – 3 Laps 7.02am Richard Lewis Caravello 170218
B 1 – 3 Laps 7.02am Oliver Marshall Penrith 236475
B 1 – 3 Laps 7.02am Nicholas Martin MWCC 239747
B 1 – 3 Laps 7.02am James McAdam MWCC 138030
B 1 – 3 Laps 7.02am Craig McMartin MWCC 239252
B 1 – 3 Laps 7.02am Nic Millett Cheeky Racing 218231
B 1 – 3 Laps 7.02am Jesse Morley SUVelo 233942
B 1 – 3 Laps 7.02am Tim O’Halloran MWCC 220090
B 1 – 3 Laps 7.02am Karim Oreb Gold Coast 235449
B 1 – 3 Laps 7.02am Michael Osten * MWCC 5230
B 1 – 3 Laps 7.02am Arno Roosink NSCC 5151
B 1 – 3 Laps 7.02am Ryan Sparks Manning Valley 235464
B 1 – 3 Laps 7.02am James van Gelder LACC 143658
B 1 – 3 Laps 7.02am Matthew Vassilieff NSCC 193777
B 1 – 3 Laps 7.02am Charles Wark Day Licence 5206
B 1 – 3 Laps 7.02am Georgia Whitehouse SUVelo 218672
B 2 – 2 Laps 7.20am Michael Andrich Parklife CC 244781
B 2 – 2 Laps 7.20am Nelson Aston SUVelo 242934
B 2 – 2 Laps 7.20am Greg Barnes MWCC 196334
B 2 – 2 Laps 7.20am Michael Berriman MWCC 161100
B 2 – 2 Laps 7.20am Cameron Butchart MWCC 234768
B 2 – 2 Laps 7.20am Anthony Colantonio Manning Valley 195012
B 2 – 2 Laps 7.20am Luc Delaney Dulwich Hill 215293
B 2 – 2 Laps 7.20am Jamie Dunn MWCC 245004
B 2 – 2 Laps 7.20am Mike Ellott MWCC 202284
B 2 – 2 Laps 7.20am Chris Fowler Waratahs 158938
B 2 – 2 Laps 7.20am Norbert Gerold MWCC 108371
B 2 – 2 Laps 7.20am David Hampton Marconi 223271
B 2 – 2 Laps 7.20am Declan Jones MWCC 242673
B 2 – 2 Laps 7.20am Michael koreneff Singapore 0
B 2 – 2 Laps 7.20am Adam McCoy Manning Valley 206635
B 2 – 2 Laps 7.20am David Meacham MWCC 217750
B 2 – 2 Laps 7.20am Jonathon Moore SUVelo 228656
B 2 – 2 Laps 7.20am Hugh Phillips MWCC 240598
B 2 – 2 Laps 7.20am Anthony Plumb MWCC 243965
B 2 – 2 Laps 7.20am Gina Ricardo SUVelo 217736
B 2 – 2 Laps 7.20am Peter Robertson Harlequin 128363
B 2 – 2 Laps 7.20am Matt Robinson MWCC 128895
B 2 – 2 Laps 7.20am Norman Rydge SCC 209034
B 2 – 2 Laps 7.20am Mark Sadowski NSCC 147811
B 2 – 2 Laps 7.20am Lachie Sky NSCC 234448
B 2 – 2 Laps 7.20am Michael Troup WMCC 136211
B 2 – 2 Laps 7.20am John Ward MWCC 195901
B 2 – 2 Laps 7.20am Geoff Wickens HDCC 209980
C -2 Laps – 7: 30am Philip Barnes MWCC 214230
C -2 Laps – 7: 30am Mark Beckwith Park Life CC 242958
C -2 Laps – 7: 30am Jeremy Betts NSCC 216928
C -2 Laps – 7: 30am Joel Brady Cheeky Racing 229734
C -2 Laps – 7: 30am Richard Bull PLCC 200970
C -2 Laps – 7: 30am Michele Buson MWCC 218658
C -2 Laps – 7: 30am Stephen Busuttil MWCC 241938
C -2 Laps – 7: 30am Pat Coleman PLCC 226070
C -2 Laps – 7: 30am Tim Cook SYDNEY CC 226867
C -2 Laps – 7: 30am Andrew Cooper MWCC 210591
C -2 Laps – 7: 30am Scott Davis Cheeky Racing 229342
C -2 Laps – 7: 30am Jason Douglas RBCC 103497
C -2 Laps – 7: 30am Kendall Dransfield NWSCC 240043
C -2 Laps – 7: 30am Simon Hubbard MWCC 196993
C -2 Laps – 7: 30am Di Jones SUVelo 238730
C -2 Laps – 7: 30am Sarah Kasher Manning Valley CC 239203
C -2 Laps – 7: 30am Will Kirkham Dulwich Hill 203190
C -2 Laps – 7: 30am Phil Lynch MWCC 235160
C -2 Laps – 7: 30am India Mclean MWCC 157155
C -2 Laps – 7: 30am Katherine Skinner SUVelo 223866
C -2 Laps – 7: 30am Trent McAllan SUVelo 136628
C -2 Laps – 7: 30am Danny Moss* Rapha 5155
C -2 Laps – 7: 30am John Musich CCCC 231513
C -2 Laps – 7: 30am Mark Pearson Rapha 237081
C -2 Laps – 7: 30am Edgar Petrone PLCC 227104
C -2 Laps – 7: 30am Jason Pitkeathly Harlequins 212298
C -2 Laps – 7: 30am Antonio Simonelli Rapha 172478
C -2 Laps – 7: 30am Mark Thomas MWCC 164301
C -2 Laps – 7: 30am Daniel Walmsley RBCC 140905
C -2 Laps – 7: 30am Chris Wildman MWCC 206243
C -2 Laps – 7: 30am Mathew Ashton MWCC 131483
C -2 Laps – 7: 30am Pedro Benitez RBCC 242215
C -2 Laps – 7: 30am Cesar Biguetti Parklife 241472
C -2 Laps – 7: 30am Darren Byers RBCC 170557
C -2 Laps – 7: 30am Tony Chaisumdet LACC 209161
C -2 Laps – 7: 30am Jonathan Chapman * Sydney CC 4864
C -2 Laps – 7: 30am Rob Easton RBCC 236489
C -2 Laps – 7: 30am Kevin Eddy NSCC 171816
C -2 Laps – 7: 30am Peter Graham ESCC 215334
C -2 Laps – 7: 30am Anthony Griffin RBCC 197889
C -2 Laps – 7: 30am Mark Hardy MWCC 211368
C -2 Laps – 7: 30am Brendan Howard SUVelo 246314
C -2 Laps – 7: 30am Peter Hutchings Waratahs 126573
C -2 Laps – 7: 30am Jonathan LAM Parklife CC 241215
C -2 Laps – 7: 30am Justin LAM Parklife CC 246321
C -2 Laps – 7: 30am Glenn Lawson MWCC 247706
C -2 Laps – 7: 30am Glenn Lawson MWCC 247055
C -2 Laps – 7: 30am Gareth Lloyd Sydney CC 166139
C -2 Laps – 7: 30am Richard Measures MWCC 134641
C -2 Laps – 7: 30am James Miller RBCC 162031
C -2 Laps – 7: 30am Darren Moore ESCC 197410
C -2 Laps – 7: 30am Daniel Murphy MWCC 246346
C -2 Laps – 7: 30am Andrew Nieland MWCC 156659
C -2 Laps – 7: 30am Thibaut PHILIPPE RBCC 236971
C -2 Laps – 7: 30am Tom Purcell MWCC 237421
C -2 Laps – 7: 30am Dominik Swiderski Peloton Sports 228705
C -2 Laps – 7: 30am Ryan Terry MWCC 235637
C -2 Laps – 7: 30am Hamish Thomson MWCC 246089
C -2 Laps – 7: 30am Erik Vetisch NSCC 162678
C -2 Laps – 7: 30am David Warneford Harlequin 213818
C -2 Laps – 7: 30am John Wright MWCC 220518
D Grade 1 Lap 7.50am Deborah Ainslie NSCC 205693
D Grade 1 Lap 7.50am Keirly Burgess MWCC 246552
D Grade 1 Lap 7.50am Henry Davison MWCC 241570
D Grade 1 Lap 7.50am Allen Dinham MWCC 201752
D Grade 1 Lap 7.50am Catherine Drysdale Peloton 158802
D Grade 1 Lap 7.50am Phil Dunne MWCC 212116
D Grade 1 Lap 7.50am Dean Harris LACC 194233
D Grade 1 Lap 7.50am Jennifer Kay * Rapha 5229
D Grade 1 Lap 7.50am Toby Kerrison MWCC 235161
D Grade 1 Lap 7.50am Steve Lind MWCC 230499
D Grade 1 Lap 7.50am Ruth-Anne Marchant NSCC 224504
D Grade 1 Lap 7.50am Henry Paton MWCC 233961
D Grade 1 Lap 7.50am Lucy Robinson Peloton Sports 242903
D Grade 1 Lap 7.50am Benoit Sokolowski * MWCC 5165
D Grade 1 Lap 7.50am Didier Suzor * MWMTB 5224